Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Žmonės

Jeigu į pasaulį žvelgti siaurai, tai siauras jis ir atrodo! Jeigu žiūri godžiai, tai jis godus! Tačiau jeigu žiūri į jį atvirai, plačiai ir draugiškai, tai jame randi puikių žmonių!
(H.Rutledge)

Čia sutiksite Žmones, kurie gyvena šalia mūsų Kačerginėje – nesvarbu – ilgai ar neilgai, nesvarbu, kuriame miestelio kampelyje, nesvarbu, kokiame name... Jie paprasti kačerginiečiai, bet kartu ir nepaprasti, nes mums iki šiol galbūt neatrasti – kuriantys, tapantys, dainuojantys, besidomintys, auginantys, gyvenantys savitą gyvenimą...
Pažinkime Kačerginę per žmones!
Adelija Martinaitienė
Kačerginės seniūnės pavaduotoja

Reportažus kartą per mėnesį rengia Lina Majauskienė (info@kacergine.lt).


LAISVUTĖ MACKEVIČIENĖ (I)

2008-03-16

Ištraukos iš Jolantos Kažemėkaitytės straipsnio „Kraitėje“, 2008 m. kovo 12 – 25 d., Nr. 5 (253).

VELYKOMS – IR VILNOS MARGUČIAI

Švelnūs it pūko kamuoliukai, lengvi, šilti, nedūžtantys, bet margučiai: spalvingi, labai mieli... Tai apie Laisvutės MACKEVIČIENĖS iš veltinio pluošto veliamus kiaušinukus. Kauno rajone, Kačerginėje, gyvenanti moteris, kurios rankoms paklūsta įvairūs rankdarbiai, prieš kelerius metus artėjant Velykoms pamanė: su miestelio moterimis visokias grožybes mokomės velti, kodėl neprivėlus margučių, nors nesu tokių mačiusi?

L. Mackevičienės veltinio margučiai – trejopi. Vienų piešiniai arba šiaip spalvos įveltos į kiaušinį jį formuojant, t.y. veliant šlapiuoju būdu. Kitų raštai „rašomi“ sausojo vėlimo būdu ant jau šlapiuoju būdu nuvelto kiaušinio. Treti veltinio margučiai siuvinėti karoliukais. Rečiau moteris velto kiaušinio paviršių paįvairina siuvinėjimo siūle.

Raštus ji kuria kliaudamasi savo išmone, tik kai margina karoliukais, improvizuotai telkiasi ir tradicinių ornamentų iš taškelių, brūkšnelių dėliones.

Anksčiau gimines, draugus per Velykas apdovanodavusi nertomis vištytėmis, gaidžiukais arba apnertais kiaušinukais, dabar Laisvutė juos džiugina smagiais vilnos margučiais. Tačiau vis tiek per Velykas moters šeimos stalą puošia vašku tradiciniais raštais marginti kiaušiniai. Po tokį, dar plunksnelėmis apkaišytą, puikuojasi jos darbo verbose.

Mezganti, nerianti, siuvinėjanti, floristikos ir kitų technikų grožybes kurianti L. Mackevičienė viso to moko du savo anūkus – 14 metų Ievą ir 13 metų Adomą. Jų siuvinėjimo, kiti darbeliai labai kruopštūs, meniški.

„Man labai malonu ką nors gražaus padaryti“, - sako Raseinių krašte užaugusi, Kačerginės bibliotekoje 30 metų dirbusi pensininkė. Auksarankiai buvę ir jos tėveliai. Mama dailiai audusi: „Ji mums, trim seserims, labai gražias suknutes pasiuvo iš pačios plonai austo audinio, turėjom gražius jos rankų darbo kostiumėlius“; tėtis buvęs stalius, račius.

Pasak Laisvutės, velti kiaušinį, jį marginti – malonus darbas, tačiau netrumpas – be kantrybės neišsiversi, be to, riešai įskausta, mat reikia nuolat badyti adata. Ji speciali: su karbuotu, taigi veliančiu galu. Tokių yra pirkti siuvimo reikmenų parduotuvėse. Ne bėda dabar ir įvairių spalvų vilnos pluošto įsigyti.

Na, o kaip veliamas kiaušinis ir kaip veltinukas marginamas, besidomintys šia netradicine margučių "gamybos" technologija gali sužinoti perskaitę visą Jolantos Kažemėkaitytės straipsnį "Kraitėje".

Nuotraukose:

Laisvutės Mackevičienės velti margučiai.

Laisvutė Kačerginės moterų klubo veikloje.


Archyvas